Paul Nettl

Paul Nettl (10. ledna 1889Vrchlabí - 8. ledna 1972Bloomington, USA) byl americký muzikolog a vysokoškolský pedagog, který pocházel z německo-židovské rodiny, která měla kořeny v oblasti Vrchlabí a Náchoda.

Paul Nettl, narozený 10. 1. 1889 ve Vrchlabí, byl jedním ze čtyř dětí Johanny a Karla Nettlových, majitelů továrny na výrobu papíru. Intelektuálně a hudebně nadaný Paul nejdříve absolvoval obeckou školu v rodné obci a gymnázium v nedalekém Hostinném. Od roku 1908 byl posluchačem Německé univerzity v Praze, kde nejdříve studoval práva a následně hudební vědu u profesora Heinricha Rietsche, muže taktéž německo-židovského původu. Mezi jeho učitele patřili také Vítězslav Novák a Gerhard Keussler.

V září 1939 se mu s rodinou podařilo uprchnout vlakem přes Německo do Holandska a odtud lodí do USA.

Přijetí v USA rodině Nettlocých zařídil prezident Westminster Choir College v Princetonu John Williamson a v emigraci žijící vědec Albert Einstein. Během 2. světové války působil Nettl nejdříve v Princetonu jako učitel hudby a podařilo se mu také získat americké občanství. Roku 1946 byl jmenován profesorem hudební vědy na Indiana University v Bloomingtonu, kde vyučoval i po svém odchodu do důchodu až do roku 1964, a kde také dne 8. 1. 1972 zemřel. Jako hostující profesor přednášel v New Yorku a Philadelphii, působil též pedagogicky na Chicago Musical College (dnešní Roosevelt University) a na Cincinnati College-Conservatory of Music. Jeho synem je muzikolog a vysokoškolský pedagog Bruno Nettl.

Spisy:

• The Beethoven encyclopedia. Secausus, NJ: Carol Publ. Group, 1994
  • Mozart and masonry. New York: Da Capo Press div. of Plenum Publishing Corp., 1970
  • Luther and music. New York: Russel, 1967
  • Tanz und Tanzmusik. Freiburg i. Br.: Herder, 1962
  • Mozart und der Tanz. Zürich: Classen, 1960
  • Beethoven und seine Zeit. Frankfurt a.M.: Fischer Bücherei, 1958
  • W. A. Mozart. Frankfurt/M.: Fischer Bücherei, 1955
  • Der kleine Prophet von Böhmisch-Brod. Esslingen: Bechtle, 1953
  • Goethe und Mozart. Esslingen: Bechtle, 1949
  • The story of dance music. New York: Philosophical Library, 1947
  • Musik und Tanz bei Casanova. Prag : Gesellschaft Deutscher Bücherfreunde, 1924