Program

Jiří Bárta - violoncello, Terezie Fialová - klavír

Datum konání: 13. 10. 2015
Začátek v: 19:00
Místo konání: KD Střelnice Vrchlabí
Druh akce: Koncert

Popis akce

Terezie Fialová  na klavír a Jiří Bárta violoncello uvedou svůj koncert v rámci abonentní řady K - klasická hudba.

Vstupné: 100,- Kč, senioři 50,- Kč, předplatitelé skupiny K vstup zdarma. 

Předplatenky pro žáky školy jsou připraveny k vyzvednutí v podkladně před koncertem!!!!!

Program

Jean Sibelius:  Malinconia pro violoncello a klavír
Ludwig van Beethoven: Sonáta op. 102 č. 2  D dur  pro violoncello a klavír (Allegro con brio, Adagio con molto sentimento, Allegro fugato) Dmitrij Šostakovič: Sonáta pro violoncello a klavír op. 40 (Allegro non troppo, Allegro, Largo, Allegro)

 

Jiří Bárta,  

přední violoncellista své generace, studoval u Josefa Chuchra a Mirko Škampy v Praze, Borise Pergamenschikowa v Kolíně nad Rýnem a Eleonore Schoenfeld v Los Angeles. V roce 1991 obdržel cenu Europäische Förderpreis für Musik v Dráždanech a cenu Rostropovich-Hammerovu v Los Angeles. Spolupracuje s předními českými a mezinárodními orchestry  jako jsou Česká filharmonie, Slovenská filharmonie, Royal Philhramonic Orchestra London, Royal Scottish National Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic, Berliner Symphoniker  a dirigenty jako Jiří Bělohlávek, Charles Dutoit, Libor Pešek, Gennadij Rozhdestvenski, Maxim Šostakovič, je pravidelně zván na přední festivaly  a pódia mj. Barcelona, Berlín, Bratislava, Buenos Aires, Edinburgh, Istanbul, Los Angeles, Mnichov, Newport, New York, Paříž, Praha, Salzburg , Tokio, Londýn. Jeho nahrávky u firmy Supraphon byly časopisem Harmonie dvakrát vyhodnoceny jako nejlepší ve svých kategoriích (Ceny Harmonie 1995, 1999), zahrnují kritiky ceněnou nahrávku všech Bachových violoncellových suit i Šostakovičových koncertů s dirigentem Maximem Šostakovičem a Pražskými symfoniky i oba koncerty Dvořákovy, A Dur (s klavíristou janem Čechem) a h moll (s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem).  Bártovu disku s Kodályho sólovou sonátou udělil londýnský časopis The Grammophone „Editor´s Choice“ , do stejného výběru se dostalo i Bártovo poslední CD  s violoncellovými koncerty Bohuslava Martinů, J.Foerstera a Jana Nováka za spolupráce Pražské komorní filharmonie a dirigenta Jakuba Hrůši. Jiří Bárta spolupracoval i s Magdalenou Koženou na jejím albu „Songs“ pro Deutsche Grammophon oceněném Gramophone Award v r. 2004.  Pro londýnský Hyperion natočil Jiří Bárta CD s violoncellovými sonátami Ignaaza Moschelese a Johanna Nepomuka Hummela, zcela nedávno CD se sonátami Antona  Rubinsteina (oboje s klavíristou Hamish Milnem). S jazzovým kvartetem Milana Svobody spolupracoval na klasicko – jazzovém CD „Znamení Střelce“ (Lotos, nominováno na výroční ceny Akademie populární hudby a jazzu 2007). 
> V roce 2008 spoluzaložil Mezinárodní festival komorní hudby v Kutné Hoře. V loňském roce se stal kurátorem festivalu Dvořákova Praha. Od roku 2012 hraje na nově postavené violoncello německého mistra Dietmara Rexhausena.


Terezie Fialová

patri mezi nejtalentovanějších české pianistky a navzdory svému mládí je i vyhledavanou komorní partnerkou mnoha předních českých a zahraničnich sólistů (J. Špaček, R. Patočka, J. Bárta, S. Šaturová, C. Chapelle, E. Tzikindelean, ad.). S orchestrem debutovala jiz jako dvanáctiletá a do svých dvaceti let se věnovala paralelně také hře na housle a to v mezinárodním měřítku. Absolventka pražské HAMU ( I. Klánský) a Hochschule für Musik und Theater Hamburg (N. Schmidt) je laureatka nekolika mezinárodních soutěží ( Itálie, Holandsko, Rusko), vystupuje pravidelně na významných festivalech (Praha, Basel, Vevey, Hamburg, Sarajevo, Paříž, Madrid, New York, Washington ad. ) a je členkou klavírního tria Eben trio se kterým zvítězila na mezinárodní soutěži komorních souborů v Lausanne. Jako jediná česká pianistka se zúčastnila prestižní Verbier Festival Academy 2013 ve Švýcarsku pod vedenim M. Presslera a G. Takacze - Nagy. Úspěšný debut na mezinárodním festivalu komorni hudby v americkem Newportu 2014 kritika označila jako "stunning performance and very bright future". Podilela se na natoceni tri CD, deska věnovana skladateli Petru Ebenovi ziskala oceněni "Recording of the Months" a "IRR Outstanding". Terezie patří mezi Yamaha Artists pro Českou republiku.     

<< Zpět na seznam akcí