Program

Štěpánský koncert na podporu obnovy Božích muk

Datum konání: 26. 12. 2014
Začátek v: 16:00
Místo konání: Klášter sv. Augustina Vrchlabí
Druh akce: Koncert

Popis akce

Tradiční Štěpánský koncert se koná ve spolupráci s Krkonošským muzeem Správy KRNAP a tentokrát i s občanským sdružením Zdravé Krkonoše.

Koncert se koná na podporu akce Obnova Božích muk v ulici Pod Parkem ve Vrchlabí.

Boží muka se skládají z trojdílného členitého pískovcového podstavce, v jehož vrcholu je ukotven kovový kříž s korpusem Ježíše Krista a modlící se postavou Panny Marie. K historii tohoto cenného dokladu pozdně barokního lidového sochařství toho bohužel příliš mnoho nevíme. 

V soupisu církevních památek vrchlabské farnosti je, kromě udání polohy božích muk při cestě k sousoší Panny Marii Pomocné s Ježíškem, zmíněna pouze informace o tom, že „křížek“ v roce 1904 renovovali manželé Weisovi. Boží muka se tehdy nacházela na pozemku jejich souseda, hospodáře Josefa Gottsteina. Byli to právě předci pana Gottsteina, kteří boží muka nechali na přelomu 18. a 19. století vystavět. Událost, která vybudování božích muk předcházela či jméno autora bohužel známy nejsou. 

Dochovaná boží muka v ul. Pod parkem jsou součástí souboru drobné sakrální architektury na Vrchlabsku. Jejich výjimečnost spočívá zejména v jejich stáří a v jejich kvalitním originálním a autentickém umělecko-řemeslném ztvárnění. 

Projekt obnovy božích muk jsme opět připravili jako možnost k vzniku nového společného díla, které zútulní a pozvedne další místo města Vrchlabí, které tvoří prostředí v němž žijeme.

<< Zpět na seznam akcí