Hudba je radost - Musik macht Spaß

...aneb návštěva našich přátel v partnerském městě Baunatal

První měsíc nového školního roku začal pro mnohé naše žáky a učitele netradičně. Za několik málo dní bylo třeba dokončit poslední přípravy na cestu za našimi přáteli do partnerského města Baunatal. V rámci našich pravidelných každoročních návštěv byla tedy tentokrát řada na nás, abychom reprezentovali naši školu a město v našem partnerském městě v samém srdci Německa. Společně se tedy na cestu vydali žáci Školního orchestru, Big Bandu, akordeonisté, varhaníci a dvě žačky ZUŠ Jičín. Naší tradiční zastávkou po cestě do Baunatalu bylo město Eisenach v Duryňsku, významné historické město, ve kterém se 21. března 1685 narodil nejvýznamnější barokní skladatel Johann Sebastian Bach, tři roky zde žil teolog a reformátor Martin Luther a zdejší hrad Wartburg sloužil celé řadě hudebních skladatelů jako inspirační zdroj pro jejich tvorbu. Naše celá výprava navštívila Georgenkirche (kostel sv. Jiří), kde jsme si prohlédli celý interiér, varhany a křtitelnici, kde byl J.S.Bach pokřtěn. Byl večer, 21. září a my jsme dorazili k našim přátelům do Baunatalu, kde jsme byli jako vždy velmi srdečně přijati.

V rámci naší návštěvy jsme společně s žáky a učiteli celý týden pilně nacvičovali společný program tak, abychom jej mohli prezentovat na třech koncertech, které byly naplánovány. Během týdne se opět potvrdilo, jak silné a srdečné ja naše přátelství se žáky a učiteli z Musikschule Baunatal - společně strávený čas nebyl jen formální návštěvou dvou skupin z obou partnerských měst. Byly to chvíle naplněné velmi hlubokým a srdečným porozuměním, s cílem zažít při našem společném muzicírování co nejvíce radosti. A to se určitě povedlo.

I přes opravdu velmi nabitý hudební program se podařilo našim hostitelům připravit pro nás návštěvu Aquaparku nebo výlet do zcela nového moderního muzea v Kasselu. Grimm Welt Kassel, tedy muzeum, které se zabývá prezentací činnosti bratří Grimmů, jsme navštívili v pátek 25.10. Ve stejný den nás v nedalekém Schauenburgu ale také čekal první z trojice koncertů, na kterém se představil Symfonický orchestr a Big Band - oba dva složené z žáků a učitelů obou hudebních škol a také náš akordeonový soubor pod vedením Michaely Prokopcové. Symfonický orchestr měl na programu hudbu jak filmovou (Star Wars, Harry Potter, Forrest Gump), tak i klasickou (Šostakovič - Waltz c moll, Brahms - Tragická předehra) a představil se za řízení dirigentů Ulriky Barth, Ortwina Boenke a Radka Hanuše. Oba Big Bandy řídil dirigent Peter Linnemann a sólového pěveckého partu se ujal náš pan učitel Jiří Bílek.

Druhý den, tedy v sobotu 26.10. se konal druhý koncert, na kterém byla také přítomna naše městská delegace z Vrchlabí, která dorazila do Baunatalu ve čtvrtek 24.10. Ten se konal na schodech před radnicí v Baunatalu a za řízení Petra Linnemanna se opět představily oba Big Bandy Baunatal a Vrchlabí.

V rámci tradičního partnerského večera, který se konal v Geno Hotelu v Baunatalu, byla oběma starosty partnerských měst - vrchlabským Ing. Janem Sobotkou a starostou Baunatalu Manfredem Schaubem, jakož i předsedy partnerských komisí Manuelou Strube a Radkem Hanušem, akcentována chuť a touha dalšího rozvíjení a upevňování našeho krásného a srdečného přátelství a byla představena spousta dalších krásných plánů pro další rok. Ten je pro Baunatal jubilejní, jelikož se v tomto roce rozhodli baunatálští oslavit 50 let od vzniku moderního Baunatalu a na tento rok připadá i výročí 25 let od založení partnerství obou měst v roce 1991.

Trojici našich koncertů uzavřel koncert ve Wehrkirche v baunatálské části Kirchbauna. V rámci tohoto večera v neděli 27.10. byla představena komorní hudba jak našimi vrchlabskými učiteli a žáky (Akordeonový soubor, akordeonisté Kateřina Středová a Jiří Bartoš, klarinetista Jaroušek Mejsnar, varhaníci Michaela Beránková a Patrik Pekárek, flétnistky Karolína Mydlářová a Darina Stránská, barytonista pan učitel Jiří Bílek a oba ředitelé hudebních škol Joachim Arndt a Radek Hanuš), tak i našimi německými přáteli. V krásném prostředí vytápěného, nově zrekonstruovaného kostelíku se všem hrálo velmi dobře a to i proto, že byl kostel do posledního místa zaplněn přáteli z Baunatalu a Vrchlabí. Svůj osobní, srdečný pohled na společná setkávání přátel z Baunatalu a Vrchlabí přednesl dirigent, hornista a učitel Musikschule Baunatal, pan Ortwin Boenke. Ten se již druhým rokem učí českému jazyku a za své krásné, hluboké a srdečné přání dalších společných setkávání sklidil velký potlesk.

Všichni jsme se domů vrátili plni krásných zážitků, dojmů a radosti. Příští rok hostíme naše přátele my zde ve Vrchlabí a tak se i vy můžete těšit na naše společné koncerty a vystoupení, které pro vás připravíme.

O dalších plánech do budoucna vás budeme informovat v dalším čísle časopisu PULS.

Za všechny učitele a žáky a za sebe

Radek Hanuš

ředitel ZUŠ karla Halíře Vrchlabí