Ivanka Blagoeva

Jsem umělkyně, matka, bulharka a zdravotní sestra. Již mnoho let píši blog pro děti, maluji, ilustruji a vytvářím šperky. 

Když jsem přijela do České republiky, nevěděla jsem, jak dlouho tu zůstanu. Během tohoto období beztíže jsem si uvědomila, že to nejcennější, co mám, je přítomnost, a že bych ji neměla promarnit čekáním na skvělou budoucnost. Nosím s sebou sešit a desky s papíry, tužky, fixy, píšu si různé myšlenky, básně, pohádky pro děti. Jindy se mé myšlenky samy zapisují do barev a tvarů. 

Kreslení je rovnováha v procesu, neustálé dobrodružství. Nechávám štětce, fixy putovat po stránce, sleduji jejich pohyb a snažím se, aby byl výsledek harmonický. Nechávám obraz vyplout z ničeho. Jung by řekl z podvědomí, myslím, že má pravdu. Každý z nás má v sobě jiskru nekonečné inspirace, tok informací, kterou lze objevit, jen když zůstaneme v tichu své mysli. To, věřím, zná každý umělec.  

Svět dětí je barevný a plný kouzel, je jako vstup do kouzelné zahrady. Na rozkvetlém stromě se ozývá ptačí zpěv, na měkký mech dopadají kroky víl a fantastických bytostí, hvězdná obloha našeptává barevně. 

Pro mě jako člověka a tvůrce je dívat se na svět skrze děti naprosto úžasná věc. Zachovat tu jedinečnost je velmi důležitý moment ve výuce budoucích výtvarníků, protože budou moci z tohoto bohatého světa brát inspiraci po celý život.   

Výtvarné umění beru jako řemeslo, vyžaduje jistou dávku zručnosti. Techniky se můžete naučit - jak položit tah štětcem, jak si připravit paletu požadovaných barev. Úkolem učitele je naučit děti i tu technickou část. Mohu dětem věřit a být jim oporou tam, kde se cítí nejistě. Mohu udělat z výuky hru, což je pro malé děti skvělý začátek. A zásluhou dětí je fantazie a velká trpělivost.

Škola má v současné době žáky, kteří jsou hotovými umělci, jsou talentovaní a zruční, a já jsem ráda, že předchozí učitelka dala dětem tak dobrý, až téměř akademický základ.

Chci, aby studenti, které nyní učím, přicházeli šťastní a odcházeli z mých hodin spokojení a usměvaví. Přátelská atmosféra, dobrá nálada a zajímavé tvůrčí materiály jsou opravdu důležitým začátkem. To vše může naše škola poskytnout, a já jsem velmi ráda, že mohu být součástí týmu.

Ivanka Blagoeva