Přemysl Jiran

Vystudoval speciální pedagogiku na UHK a TUL. Od roku 1996 působí jako učitel – speciální pedagog na speciální ZŠ pro děti s mentálním postižením a kombinovanými vadami v Hostinném.

V ZUŠ K. Halíře ve Vrchlabí učí od šk. roku 2005/2006. Předtím rok vyučoval LDO v ZUŠ v Hostinném.

Při divadelním souboru BAF Hostinné založil v roce 1997 dětský soubor Bafík (mj. postup do širšího výběru národní přehlídky dětských divadel s představením Šnek a vrána). Později vedl divadelní kroužek při DDM v Hostinném.

Zkušenosti s prací na prknech, která znamenají svět, sbírá od roku 1994, kdy se stal členem divadla BAF v Hostinném (účast na regionálních a národních přehlídkách činoherního divadla a divadla pro děti – mj. Šrámkův Písek, Popelka Rakovník). Pod vedením pedagoga, skladatele, dramatika, muzikanta, herce a režiséra Luďka Haška představuje v autorských představeních charaktery ve škále od komických po tragické, vč. rolí v autorských muzikálech.

Několik let byl členem hudební skupiny Divadlo, která fungovala paralelně s činoherním souborem (mj. Porta, Zahrada).

V letech 2003 a 2004 hrál v  divadelním souboru ZUŠ Trutnov pod vedením Tomáše Komárka (ex ND v Praze) v inscenacích Sen noci svatojánské a Ženitba.

Za vrchol svého vzdělávání v dramatickém oboru považuje práci s ruským režisérem Sergejem Fedotovem (Těatr U mosta Perm, Revizor – Dejvické divadlo, Mistr a Markétka – Klicperovo divadlo Hradec Králové aj.) Setkával se s ním na hereckých workshopech (mj. v rámci festivalu Jiráskův Hronov.)

V současné době, mimo stálého působení v divadle BAF, vede Příležitostné sdružení rodičů a přátel divadla v Chotěvicích, kde žije. S tímto souborem místních ochotníků připravuje představení pro děti. V obci spolupořádá koncerty a podílí se na organizování dalších kulturních a společenských akcí. V roce 2019/2020 byl frekventantem kurzu divadelní režie vedeného režisérem a divadelním pedagogem Alešem Bergmanem.

Seznam představení a přehlídek:

1994 – L. Hašek – Nebe, peklo, ráj

1996 – L. Hašek – Luisa – Krajské a oblastní divadelní přehlídky v Úpici, Letohradě, Hradci Králové

1997 – L. Hašek - Duely - koláž jednoaktovek

1998 – L. Hašek – O rozmazlené princezně – pohádka – postup na národní přehlídku divadla pro          děti Popelka Rakovník

1999 –  L. Hašek Nezkrotné vášně – aktovka – doporučení na Šrámkův Písek – národní přehlídka

1999 – 2002 – účinkování v regionu, účasti na přehlídkách Štronzo v České Třebové, krajské                 přehlídky v Úpici, Letohradě

– Nezkrotné vášně - doporučení na Šrámkův Písek – národní přehlídka

2003 – W. Shakespeare - Sen noci svatojánské (Theseus) – divadlo U hor Trutnov – jako host

2004 – N. V. Gogol – Ženitba – (Kočkarev) – divadlo U hor Trutnov – jako host

2005 –  L. Hašek - Na útěku – doporučení na národní přehlídku Šrámkův písek

2007 –  L. Hašek - Země nikoho